Az Európai Parlament 2017-től minden tagállamban elindította az EP Nagykövet Iskolája programot. A program célja a fiatalok figyelmének felkeltése Európa és az európai parlamentáris demokrácia iránt. A programban részt vevő iskolák diákjai a tanév során különféle iskolán belüli és kívüli programokon keresztül aktív ismereteket szerezhetnek az Európai Unióról és különösen az Európai Parlamentről.
Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája programban részt vevő diákok és tanárok megismerik az európai polgári szerepvállalás kínálta lehetőségeket és az Európai Parlament szerepét a döntéshozatali folyamatban.
2017-ben 25 iskola csatlakozásával indítottuk útjára a projektet, jelenleg 62 intézmény tagja a programnak Magyarországon.
Csatlakozás a programhoz
Nagykövet Iskola hálózatunk bővítése érdekében középfokú oktatási intézmények pályázatát várjuk az Európai Parlament Nagykövet Iskolája programban való részvételre az alábbi szándéknyilatkozatban részletezett feltételekkel.
A program keretében egy koordinátor pedagógus és a vele dolgozó elkötelezett diákcsoport egyéves munkája alapozza meg az iskola felkészülését a minősítést jelentő cím tanév végi elnyerésére, majd a Nagykövet Iskola programban való további részvételre.
Törekvésünk, hogy nagykövet iskoláink hálózata biztosítsa az ország területi lefedettségét és reprezentálja az intézménytípusok sokszínűségét, ezért figyelembe vesszük a pályázatok elbírálásánál a jelenlegi EPAS iskolák elhelyezkedését.
A szándéknyilatkozati és pályázati űrlap:
- Részvételi szándéknyilatkozat
- Felhívás
A pályázatokat az epbudapest@europarl.europa.eu e-mail címen várjuk.
A pályázat beküldési határideje 2024. szeptember 30.
Iskolák szerepvállalása
Az Európai Parlament Nagykövet Iskolája program megvalósításáról minden résztvevő iskolában legalább egy tanár gondoskodik, akik ‘szenior nagykövetként’ a program első évében egy 30 órás akkreditált pedagógus továbbképzésen vesznek részt. A két képzési alkalom során a pedagógusok megismerkedhetnek a program kritériumrendszerével, az Európai Parlament működésével, aktualitásaival, esetlegesen találkozhatnak európai parlamenti képviselővel és segítséget kapnak a gyakorlati tervezéshez, a módszertan kialakításához és az iskolai programok megszervezéséhez. A képzés célja a Szenior Nagykövet jelölt pedagógusok ellátása praktikus ismeretekkel, pedagógiai-módszertani eszközökkel leendő koordinációs feladataik magas szintű ellátásához. A második modul már intenzív tapasztalat megosztással, a horizontális tanulás és hálózatépítés jegyében zajlik. Az iskolákat oktatási szakértői csoport segíti, akik a hasznos tanácsokat adnak a programok megtervezéséhez, elősegítik az iskolák közötti kapcsolattartást, a legjobb gyakorlatok megismerését, illetve személyes látogatást is tesznek az iskolákban.
A szenior nagykövetek meghatározott számú diákot választanak ki „junior nagykövetté”. Az ő feladatuk az, hogy a többi diák számára közvetítsék a Nagykövet Iskola programben végzett tevékenységeik legfőbb üzeneteit, valamint többek között részt vesznek a szervezési, kapcsolattartási feladatokban, az iskolai EU-s infópont létrehozásában vagy az iskolai Európa-nap és vetélkedők lebonyolításában. A programban a résztvevő iskolák nagyrészt maguk döntik el, hogy a tanév során milyen európai unióhoz köthető projekteket, programelemeket valósítanak meg iskolatársaikkal. A tudásmegosztást letölthető digitális oktatási anyagok segítik.
Európai Parlament Nagykövet Iskola program weboldala
Az Európai Parlament nagykövet Iskola programja - tájékoztató
Oktatási segédanyag