Részletes megállapodást kötött az Európai Unió és az Egyesült Királyság a halászat, a mezőgazdasági export, a védelem, valamint az ifjúsági programok, a vízum, valamint bizonyos adózási szabályok területén.
Új megállapodást kötött az EU és Egyesült Királyság, amely a Brexit utáni kapcsolatokat hivatott meghatározni számos területen. A szabályok részletei egyelőre még nem ismertek, a BBC azonban részletesen összegyűjtött mindent, amit tudni lehet a deal-ről.
Halászat
- Az új megállapodás helyben hagyja a jelenlegi status quo-t, amely 2038-ig folyamatos hozzáférést biztosít az uniós hajóknak az Egyesült Királyság területén található vizekhez. A szigetország 2026-ban kapta volna vissza az uniós halászati kvóták 25 százalékát az eredeti Brexit-megállapodás szerint.
- Továbbra is éves kvótákról fognak a britek megállapodni az EU-val és Norvégiával, és engedélyeket fog kiadni annak ellenőrzésére, hogy a vizein ki halászik.
- Egy 360 millió font értékű halászati és partmenti növekedési alap jön létre.
Mezőgazdasági export
A jelenlegi szabályok meghosszabbításáért cserébe megállapodás született arról, hogy csökkentik az EU-ba irányuló élelmiszerexport ellenőrzésének csökkentését. Így az EU-ba irányuló és onnan érkező állat- és növényszállítmányok rutinszerű határellenőrzésének túlnyomórésze megszűnik.
Védelem és biztonság
A lap szerint a megállapodás értelmében létrejött a hivatalos brit-EU védelmi és biztonsági paktum, ennek részeként az EU és a szigetország tisztviselői félévente találkoznak majd, hogy külpolitikai és védelmi kérdésekben tárgyaljanak, ezen felül összehangolják a szankciós és a hírszerzési politikájukat is.
Utazás és Erasmus-program
Az Egyesült Királyság és az EU megállapodott a további együttműködésről az úgynevezett „ifjúsági tapasztalatszerzési program" terén, de ez további tárgyalások tárgyát képezi majd.
A brit kormány szerint egy ilyen rendszer lehetővé tenné, hogy a fiatalok ismét szabadon dolgozhassanak és utazhassanak Európában, ugyanakkor felső határokat szabna meg és időben korlátozott lenne.
Ennek részeként az Egyesült Királyság tárgyalásokat folytat arról, hogy ismét csatlakozik az Erasmus+ programhoz.
A brit nyaralók több európai repülőtéren használhatják majd az e-kapukat, emellett pedig egy új útlevélrendszerrel megkönnyítenék a brit háziállatok utazását, és megszüntetnék az ismételt állatorvosi bizonyítványok szükségességét.
Végezetül arról is megállapodás született, hogy az Egyesült Királyság és az EU összekapcsolja szén-dioxid-piacát, hogy elkerülje az Egyesült Királyság és az EU között közlekedő szén-dioxid-intenzív termékek, például az acél és a cement megadóztatását.
Forrás: