December 7-e és 14-e téli szünetre eső munkanapok áthelyezése következtében munkanap. Többek részéről felmerült a kérdés, hogy a duális képzésben hogyan kezelendők ezek a munkanapok...
.....egyrészt, mert szünetbe eső munkanapok áthelyezése révén lettek munkanapok, másrészt nem feltétlenül beosztás szerinti munkanapok a duális képzőhelyeken, illetve többeknél nincs a tanulóknak elegendő szabadságuk.
A tanulók minden munkanapon, amelyen nem mentesülnek a munkavégzés alól (általában amikor nincs iskolai oktatás) vagy munkavégzésre kötelesek, vagy szabadságot kell kiadni számukra. Az elsődleges kérdés tehát az, hogy a szakképző intézmény kötelező tanítási napként kezeli-e december 7-ét és 14-ét az érintett tanulók esetében.
Tehát amennyiben nincs kötelező iskolai oktatás, a következő lehetőségek vannak:
- a munkavégzés a duális képzőhelyen,
- szabadság kiadása.
- Ha a munkáltató nem tud vagy nem akar nekik munkát adni, azaz ha ő maga úgy dönt, hogy nem hívja be őket ezeken a napokon (és ha szabadságot adna ki, akkor nem jutna elegendő a téli szünet munkanapjaira), akkor megteheti, hogy mentesíti őket a munkavégzés alól, és állásidőre járó munkabért fizet nekik (de ebben az esetben szocho-kedvezményt nem vehet igénybe).
- Olyan opció is van, hogy a tanulók „kéredzkednek el”, azaz az Mt. 55. § (1) k) pontja szerint mentesíti a tanulókat a munkavégzés alól, ez esetben igazolt lesz a hiányzás, és nem köteles távolléti díjat fizetni, de mivel ez esetben le lesz vonva bérükből az a két nap, ezért ezt tényleg csak a tanulók (vagy a szülő, ha kiskorú) kérésére teheti meg a munkáltató.
- Illetve természetesen az is létező opció, hogy a tanulók igazolatlanul hiányoznak, de ez esetben fontos, hogy a tanulók tudjanak róla, hogy be kell menniük dolgozni.
Az, hogy téli szünetben lévő munkanapok lettek ezekre a szombatokra áthelyezve, nem számít, hiszen ha ezek a munkanapok nem lennének áthelyezve, akkor a szünetben lenne kettővel több munkanap, annyival több szabadságot kellene kiadni a szünetben.